ΤΟΜΕΑΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ

oxhmata

Στον τομέα Οχημάτων που λειτουργεί στο 1ο ΕΠΑ.Λ Αιγίου ως ένας ξεχωριστός τομέας για τους μαθητές της Β' τάξης μπορούν να εγγραφούν μαθητές που έχουν αποφοιτήσει από την Α' τάξη ΕΠΑ.Λ, κύκλου μαθημάτων Τεχνολογικού καθώς και απόφοιτοι της Α' τάξης ΓΕΛ. Οι απόφοιτοι της Β' τάξης εγγράφονται στην Γ' τάξη του τομέα Οχημάτων, και ειδικότητας Μηχανικών και Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου.
Το πρόγραμμα σπουδών για τους μαθητές της Β' τάξης του τομέα Οχημάτων περιλαμβάνει τα μαθήματα

• ΜΕΚ Ι,
  • Συστήματα Αυτοκινήτου Ι,
  • Ηλεκτρικό Σύστημα Αυτοκινήτου και Μηχανική-Αντοχή Υλικών.

Το πρόγραμμα σπουδών για τους μαθητές της Γ' τάξης του τομέα Οχημάτων περιλαμβάνει τα μαθήματα

• ΜΕΚ ΙΙ
  • Συστήματα Αυτοκινήτου ΙΙ
  • Τεχνολογία Ελέγχων και Διαγνώσεων και Στοιχεία Μηχανών.

Κατά τη θεωρητική διδασκαλία των παραπάνω μαθημάτων μελετούνται διάφοροι τύποι κινητήρων, όλα τα μηχανικά και ηλεκτρολογικά συστήματα, οι μηχανισμοί και τα συστήματα αυτοματισμού που αποτελούν ένα αυτοκίνητο σύγχρονης τεχνολογίας. Παράλληλα οι μαθητές εξασκούνται στα εργαστήρια του τομέα Οχημάτων στο 1ο ΣΕΚ Αιγίου (Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο) προκειμένου να αποκτήσουν όλες τις απαραίτητες τεχνικές ικανότητες και δεξιότητες που θα τους προσφέρουν μία ολοκληρωμένη επαγγελματική εκπαίδευση και θα τους βοηθήσουν να ανταποκριθούν σε πραγματικές συνθήκες εργασίας.

Στο χώρο των εργαστηρίων του τομέα Οχημάτων λειτουργούν δύο τμήματα σε ξεχωριστά διαμορφωμένους χώρους.

• Το πρώτο τμήμα περιλαμβάνει διάφορους τύπους κινητήρων, εργαλεία, μηχανισμούς και προσομοιωτές όλων των συστημάτων που αφορούν ένα αυτοκίνητο συμβατικής τεχνολογίας όπου εκπαιδεύονται κυρίως οι μαθητές της Β' τάξης.
  • Το δεύτερο τμήμα περιλαμβάνει πλήρες εξοπλισμό προσομοίωσης βλαβών για τα διάφορα συστήματα του αυτοκινήτου τόσο σε ειδικά πάνελ όσο και σε δύο ειδικά διαμορφωμένα αυτοκίνητα νέας τεχνολογίας χρονολογίας 2000 και 2004 όπου εκπαιδεύονται οι μαθητές της Γ' τάξης.

Οι πτυχιούχοι του τομέα Οχημάτων αποκτούν πτυχίο «επιπέδου 3», που τους δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σύμφωνα με την σχετική νομοθεσία που αφορά τις επαγγελματικές άδειες, αλλά και να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή τους σε αντίστοιχα τμήμα ΑΤΕΙ

Σημείωση: Όλα τα εργαστηριακά μαθήματα γίνονται στα εργαστήρια που  ανήκουν στο 1ο ΣΕΚ Αιγίου