Εργαστήριο Φυσικής

Στο 1ο ΕΠΑΛ Αιγίου υπάρχει και λειτουργεί εργαστήριο φυσικής, χημείας και βιολογίας.

Σκοπός του εργαστηρίου είναι η εξυπηρέτηση της διδασκαλίας με εποπτικά μέσα και η απόκτηση εμπειρίας στην εξάσκηση της πειραματικής διαδικασίας σε συνδυασμό με τη θεωρητική κατανόηση των φαινομένων. Ταυτόχρονα η πειραματική διαδικασία με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών αποτελεί ισχυρό κίνητρο για την ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών αλλά και άμεση απόδειξη για το ότι οι φυσικές επιστήμες ερευνούν και εξετάζουν κάτι πραγματικό και καθημερινό και όχι κάτι αφηρημένο που δεν έχει καμιά σύνδεση με την πραγματικότητα ή και την καθημερινότητα. Εκτός όμως από τα παραπάνω η εξοικείωση με την πειραματική διαδικασία και μεθοδολογία είναι και ένα παιδαγωγικό μέσο για την ανάπτυξη τής ικανότητάς των μαθητών στην παρατήρηση και την ερμηνεία των παρατηρούμενων φαινομένων.

fisikh 1 fisiki 2

Το εργαστήριο του 1ου ΕΠΑΛ Αιγίου καταλαμβάνει μία αίθουσα στην οποία και λαμβάνουν χώρα οι εργαστηριακές ασκήσεις φυσικής, χημείας και βιολογίας.

Tο εργαστήριο φυσικής είναι επαρκώς εξοπλισμένο με εργαστηριακό υλικό για τη διενέργεια πειραμάτων στην κινηματική, στον ηλεκτρισμό, τα κύματα, τη θερμοδυναμική, τους νόμους των αερίων, και τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Παραδειγματικά αναφέρουμε τροφοδοτικό χαμηλών και υψηλών συχνοτήτων, συσκευή φωτοηλεκτρικού φαινομένου, σειρές ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών κυκλωμάτων, συσκευή μελέτης στάσιμων κυμάτων, συσκευή μελέτης φαινομένων πόλωσης κ.λπ

Το εργαστήριο χημείας. Επαρκώς εξοπλισμένο είναι και το εργαστήριο χημείας στο οποίο υπάρχουν αρκετά αντιδραστήρια, ψηφιακό πεχάμετρο, σειρά χημικών οργάνων, ζυγός ακριβείας κ.λπ.

Εργαστήριο βιολογίας. Όσα ισχύουν για τα προηγούμενα εργαστήρια ισχύουν και για το εργαστήριο βιολογίας. Μεταξύ των υλικών που περιλαμβάνονται στο εργαστήριο είναι μικροσκόπια, μόνιμα μικροσκοπικά παρασκευάσματα, προπλάσματα ανθρώπινου σκελετού, πρόπλασμα κορμού και ανθρώπινου εγκεφάλου , καθώς και προπλάσματα κρανίων προανθρώπων.