Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων Κατασκευών

εργαστήρια ΣΕΚ 022

Θα χαρακτηριζόταν ως η ευρύτερη, από άποψη τεχνικών γνώσεων που παρέχονται, ειδικότητα, σε σχέση με τις υπόλοιπες του μηχανολογικού τομέα.

Το αντικείμενο των μαθημάτων ειδικότητας καλύπτει μεγάλο τμήμα από το φάσμα της μηχανολογίας όπως :

• Στοιχεία Μηχανών όπου παρουσιάζονται, περιγράφονται και υπολογίζονται τα στοιχεία που χρησιμοποιούνται σε μηχανολογικές κατασκευές.
  • Μηχανουργική Τεχνολογία όπου εκεί οι μαθητές γνωρίζουν τις εργαλειομηχανές που απαρτίζουν ένα μηχανουργείο και μαθαίνουν να τις χειρίζονται στα πλαίσια του αντίστοιχου εργαστηρίου.
  • Στοιχεία Ψύξης και Κλιματισμού που μαζί με τις εργαστηριακές ασκήσεις παρέχονται βασικές γνώσεις στο συγκεκριμένο αντικείμενο.
  • Στοιχεία Σχεδιασμού Κεντρικών Θερμάνσεων όπου διδάσκεται ο τρόπος λειτουργίας των εγκαταστάσεων κεντρικής θέρμανσης, ο υπολογισμός κάθε επιμέρους στοιχείου αυτών και με την βοήθεια των εργαστηριακών ασκήσεων αποκτώνται βασικές δεξιότητες θερμοϋδραυλικού.
  • Ανελκυστήρες ? Ανυψωτικές Μηχανές ώστε οι μαθητές να γνωρίσουν τους μηχανισμούς ανυψώσεως και τα στοιχεία που τους αποτελούν.

Σημείωση: Όλα τα εργαστηριακά μαθήματα γίνονται στα εργαστήρια που ανήλουν στο 1ο ΣΕΚ Αιγίου

mhx1 hlektomhxanes mhx7