Δωρεάν σύνδεση στο webex με τηλεφωνική κλήση από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/μαθήτριες,

σε περίπτωση που είναι αδύνατη η σύνδεση μέσω διαδικτύου σε τηλεδιάσκεψη με Cisco WEBEX Meeting που κάνει ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας,
υπάρχει και η δυνατότητα για δωρεάν σύνδεση μέσω τηλεφωνικής κλήσης από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο

Αν το δίκτυο είναι πεσμένο, είτε υπάρχει κάποια τεχνική δυσκολία με τον υπολογιστή/κινητό/τάμπλετ, είτε δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος σύνδεσης,
τότε μπορούμε να καλέσουμε δωρεάν  από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο.
Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να κάνουμε τα εξής:

• Καλούμε τον σταθερό τηλεφωνικό αριθμό Ελλάδας 21 1990 2394. Σε περίπτωση που μιλάει επαναλαμβάνουμε ή καλούμε έναν άλλο τηλεφωνικό αριθμό: 21 1198 1029
  • Όταν το σηκώσει ο αυτόματος τηλεφωνητής, που μιλάει στην Αγγλική γλώσσα, πληκτρολογούμε τον 10ψήφιο αριθμό που υπάρχει δίπλα από την ψηφιακή τάξη του καθηγητή που θέλουμε να συνδεθούμε. Οι ψηφιακές τάξεις και ο κωδικός (access code) κάθε τάξης έχουν αναρτηθεί στον ιστόποτο του σχολείου.
  • Αμέσως μετά πατάμε 2 φορές το κουμπί με τη δίεση #

Με τον τρόπο αυτό θα μπούμε στο δωμάτιο του εκπαιδευτικού που γίνεται η τηλεδιάσκεψη. Θα πρέπει και πάλι να περιμένουμε μέχρι να μας κάνει ο εκπαιδευτικός αποδοχή (Admit). Αμέσως μετά, θα μπορούν οι συμμετέχοντες να μας ακούν και εμείς να τους ακούμε.
Πρέπει να γνωρίζουμε ότι o μαθητής που συμμετέχει στο μάθημα με σταθερό τηλέφωνο, μπορεί μόνο να ακούει τον εκπαιδευτικό. Δεν μπορεί να βλέπει την οθόνη του καθηγητή του, ούτε να συμμετέχει στο chat.
To μικρόφωνο του μαθητή, μπορεί μόνο ο εκπαιδευτικός εντός της τηλεδιάσκεψης να το σιγάσει (mute) ή να το ενεργοποιήσει (unmute).
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Αν ο καθηγητής σας ανοίξει το μικρόφωνο πρέπει κι εσείς να το ενεργοποιήσετε από την τηλεφωνική σας συσκευή πατώντας αστεράκι και τον αριθμό 6 (*6)
Όταν ο μαθητής μπει μέσω σταθερού τηλεφώνου στο Webex, πρέπει να αναφέρει ποιος είναι.

Η χρέωση είναι δωρεάν.