ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ

Καρδια

Το τσιγάρο και η υγεία της καρδιάς Σημείωση για τον εκπαιδευτικό: Η γνώση των κινδύνων που απορρέουν από το κάπνισμα θα βοηθήσει τους μαθητές να αποφύγουν αυτήν την επιβλαβή για την υγεία τους συνήθεια. Επειδή είναι πιθανό στο κοινωνικό περιβάλλον των μαθητών να υπάρχουν καπνιστές, χρειάζεται προσοχή στις τοποθετήσεις του εκπαιδευτικού. Θα πρέπει να γίνει σαφές ότι ο κάθε άνθρωπος έχει ευθύνη πρωτίστως για τις δικές του επιλογές και ότι οι νέοι από μόνοι τους θα πρέπει να επιλέξουν να προστατέψουν την υγεία τους από το κάπνισμα. Αν ένας κοντινός τους άνθρωπος καπνίζει, μπορούν να του εξηγήσουν τους κινδύνους του καπνίσματος, να τον παροτρύνουν να διακόψει και να του συμπαρασταθούν σε μια προσπάθεια διακοπής. Και η προσπάθειά τους να βοηθήσουν τους κοντινούς τους ανθρώπους να διακόψουν την επιβλαβή αυτή συνήθεια είναι σημαντική και αξιόλογη, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος. Το κάπνισμα αποτελεί μια από τις πλέον επιβλαβείς συνήθειες για την υγεία του ανθρώπου. Το κάπνισμα βλάπτει σχεδόν κάθε όργανο του ανθρώπινου σώματος, και ιδιαιτέρως την καρδιά και τους πνεύμονες, ενώ προκαλεί καρδιοπάθειες και καρκίνο. Ενδεικτικά, σας αναφέρω ότι οι άνθρωποι που καπνίζουν είναι 2,5 φορές πιο πιθανό να πάθουν έμφραγμα σε σχέση με τους μη καπνιστές. Επιπλέον, αν ένας καπνιστής έχει υπέρταση και υψηλή χοληστερίνη, τότε είναι 8 φορές πιο πιθανό να πάθει έμφραγμα σε σχέση με έναν μη καπνιστή με κανονική πίεση και χοληστερίνη. Μπορεί να μου πει κανείς γιατί το κάπνισμα είναι τόσο καταστροφικό; Ο εκπαιδευτικός αφήνει τους μαθητές να εκφράσουν διάφορες απόψεις. Καταρχάς, το τσιγάρο περιέχει μια χημική ουσία που ονομάζεται νικοτίνη. Η νικοτίνη προκαλεί εθισμό. Αυτό σημαίνει ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να σταματήσει κάποιος το κάπνισμα, ακόμα και αν το επιθυμεί πολύ. Επιπλέον, ο εισπνεόμενος καπνός έχει περισσότερες από 7.000 χημικές ουσίες, με 92 τουλάχιστον από αυτές να είναι γνωστές για την τοξικότητά τους ή την ικανότητά τους να προκαλούν καρκίνο (με περίπου 70 από τις 93 να είναι καρκινογόνες).