Ενημέρωση Μαθητών 1ο ΕΠΑΛ Αιγίου για τις Εξαρτήσεις και την Ενδοσχολική Βία (2013-2014)

Στα πλαίσια των:

• Ερευνητικών Εργασιών της Α' Λυκείου με θέματα "Εξαρτήσεις" και "Ενδοσχολική Βία"
  • Ειδικής Διαθεματικής Εργασίας Β' Λυκείου με θέμα "Εξαρτήσεις"

Η διεύθυνση του σχολείου και οι υπεύθυνοι καθηγητές κάλεσαν αρμόδιους φορείς για την ενημέρωση των μαθητών.

Συγκεκριμένα:

• Στις 1/4/2014 επισκέφτηκαν το σχολείο μας τα μέλη του "Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αχαίας". Τα μέλη του Κέντρου Γεωργοπούλου Γιώτα και Αλεξίου Χαρά, μίλησαν, συζήτησαν με τα παιδιά για θέματα γύρω από τις Εξαρτήσεις, την Ενδοσχολική Βία και όχι μόνο.  Επίσης με την χρήση βιωματικών δραστηριοτήτων τα παιδιά ήρθαν κοντά με έννοιες όπως συνεργασία, ομάδα, διαφορετικότητα, αυτογνωσία, σωστές στάσεις σε θέματα εξαρτήσεων και βίας και άλλα πολλά.
  • Στις 19/3/2014 επισκέφτηκαν το σχολείο μας τα μέλη του "Προγράμματος ΗΩΣ", Σουρής Εμμανουήλ (Ψυχολόγος), Παπαθεοφίλου Κατερίνα (Κοινωνική Λειτουργός). Τα μέλη του "Προγράμματος ΗΩΣ", παρουσίασαν πληροφορίες που σχετίζονται με την ενδοσχολική βία, στην συνέχεια συζήτησαν με τα παιδιά και με την χρήση βιωματικών παιχνιδιών συζήτησαν για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένα άτομο όταν είναι "διαφορετικός".

Εκ μέρους της διεύθυνσης, των υπεύθυνων καθηγητών και των μαθητών ευχαριστούμε πολύ τις κυρίες Γεωργοπούλου Γιώτα, Αλεξίου Χαρά, Παπαθεοφίλου Κατερίνα και το κύριο Σουρή Εμμανουήλ που δέχθηκαν την πρόσκλησή μας να ενημερώσουν τους μαθητές του 1ο ΕΠΑΛ Αιγίου.

Εκ της Διεύθυνσης

DSCN17311 DSCN17321  DSCN17331