ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Συμπτώματα
Θεραπεία
Πρόληψη
Οι πρώτες μελέτες έδειξαν ότι ο εθισμός στο διαδίκτυο αφορά κυρίως εφήβους και νέους άνδρες. Αργότερα έδειξαν κυρίως γυναίκες στη μέση ηλικία (middle age crisis in women) που εμφάνισαν εθισμό στη χρήση των υπολογιστών εντός της οικείας. Εν τέλει, όποιος χρησιμοποιεί τον υπολογιστή και το διαδίκτυο θα μπορούσε δυνητικά να εθιστεί, χωρίς να σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε είναι εθισμένος ή ότι σίγουρα θα εθιστεί. Το βέβαιο είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο επικρατέστερο προφίλ. Όλα τα παιδιά και οι έφηβοι είναι πιθανόν να εθιστούν, όπως συνέβη και με την τηλεόραση. Ωστόσο, υπάρχουν μοτίβα συμπεριφοράς και χρήσης που μπορούν να λειτουργήσουν ως «δείκτες ανησυχίας» για περαιτέρω έρευνα προς την κατεύθυνση του εθισμού στο διαδίκτυο. Για παράδειγμα η συνεχής ενασχόληση με το ίντερνετ με αυξανόμενη διάρκεια και η ανάδειξή του σε μόνομέσο για συναισθηματική ικανοποίηση στη ζωή. Η ελάχιστη επένδυση στην ανθρώπινη επαφή και τις ανθρώπινες σχέσεις με παράλληλη απόσυρση από κοινωνικές εκδηλώσεις, συναντήσεις με φυσική επαφή και βέβαια με την ταυτόχρονη άρνηση του προβλήματος.Στα πλαίσια της πρόληψης αρκετοί είναι εκείνοι που θα μπορούσαν να συμβάλλουν ενημερώνοντας τους νέους, όπως:?Το οικογενειακό περιβάλλονμέσα από το οποίο θα πρέπει να τεθούν τα πρώτα όρια χρήσης του υπολογιστή, όσον αφορά τον χρόνο αλλά και το είδος της χρήσης του.?Το σχολείομπορεί να συμβάλλει αποφασιστικά στην πρόληψη του εθισμού στο διαδίκτυο με εκπαιδευτικούς οι οποίοι πληροφορούν μαθητές και γονείς σχετικά μ' αυτό το θέμα. Συγκεκριμένα, ποτείνουν μέτρα πρόληψης αλλά και με την συνδρομή ψυχολόγων αντιμετωπίζουν περιπτώσεις άμεσης βοήθειας. Τέλος οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να ενθαρρύνουν τους μαθητές τους να πραγματοποιούν διάφορες εργασίες μέσω του υπολογιστή έτσι ώστε να γίνουν αντιληπτές και οι θετικές συνέπειες της χρήσης του.?Το κοινωνικό περιβάλλον, θα πρέπει να συζητηθεί, εάν χρειάζεται, όριο ηλικίας για την είσοδο μαθητών στα internet cafes, αλλά και συγκεκριμένα να υπάρξει μια ενημέρωση από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (ΜΜΕ) η οποία θα απευθύνεται στους γονείς και τα παιδιά, σχετικά με το θέμα του εθισμούστο διαδίκτυο.

ONOMATA:Αντουανέτα Λαδικού,Γεωργια Σωτηροπούλου