ΘΡΙΛΕΡ

The Exorcist
ο σενάριο είναι εμπνευσμένο από το ομώνυμο μυθιστόρημα του Γουίλιαμ Πίτερ Μπλάτυ (William Peter Blatty), και αφορά την κατάληψη ενός κοριτσιού από δαιμονικό πνεύμα και τις απεγνωσμένες προσπάθειες της μητέρας της για να τη σώσει μέσω εξορκισμών από διάφορους ιερείς.

Το Κάλεσμα
ο Κάλεσμα κυκλοφόρησε στις 19 Ιουνίου του 2013, στις ΗΠΑ και τον Καναδά, και στις 6 Αυγούστου στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Ινδία. Η ταινία έλαβε θετικές κριτικές και οι εισπράξεις της ξεπέρασαν τα 318 εκατομμύρια δολάρια, παγκοσμίως, ενώ ο προϋπολογισμός της δεν ξεπέρναγε τα 20 εκατομμύρια. Το γεγονός αυτό την καθιστά ως μία από τις πιο εμπορικές ταινίες τρόμου όλων των εποχών. Στις 16 Ιουνίου του 2016, ανακοινώθηκε ότι θα κυκλοφορήσει το sequel της ταινίας, με τον τίτλο Το Κάλεσμα 2.[15]

Λαμψη
O Τζακ Τόρανς (Τζακ Νίκολσον), ένας συγγραφέας τρόμου, χρειάζεται έμπνευση για το νέο του βιβλίο και ελπίζει πως με το να γίνει, ο νέος επιτηρητής ενός παλιού ξενοδοχείου στο Κολοράντο (Ξενοδοχείο ΘΕΑ) θα του δώσει αρκετή έμπνευση για τη συγγραφή ενός καλού μυθιστορήματος τρόμου. Ο Τζακ Τόρανς υπήρξε καθηγητής φιλολογίας σε ένα προπαρασκευαστικό σχολείο. Μαζί του έρχονται η σύζυγός του Γουέντι (Σέλεϊ Ντιβάλ) και ο γιος του, Ντάνυ (Ντάνυ Λόυντ), οι οποίοι γνωρίζονται με τον σεφ του ξενοδοχείου, Ντικ Χάλοραν (Σκάτμαν Κρόθερς), πριν εκείνος αναχωρήσει. Ο Ντικ αντιλαμβάνεται τις τηλεπαθητικές ικανότητες του Ντάνι (η λεγόμενη "Λάμψη") και, έχοντας κι εκείνος τις ίδιες δυνάμεις, τον καθησυχάζει πως αν κάτι συμβεί, να τον ειδοποιήσει τηλεπαθητικά. Ωστόσο, το ξενοδοχείο φαίνεται πως είναι στοιχειωμένο από τα φαντάσματα των προηγούμενων επιτηρητών και τρομακτικές εικόνες παραβιάζουν το μυαλό του Ντάνι. Εν τω μεταξύ, ο Τζακ βρίσκεται στα πρόθυρα της τρέλας πριν τον καταλάβουν τα διαβολικά πνεύματα του ξενοδοχείου και προσπαθήσει να δολοφονήσει την οικογένειά του.

ΙΤ
Τον Οκτώβριο του 1988, ο Μπιλ Ντένμπροου δίνει στον εφτάχρονο αδερφό του, τον Τζόρτζι, ένα χάρτινο καραβάκι. Ο Τζόρτζι παίζει με το καραβάκι στους βροχερούς δρόμους της μικρής πόλης Ντέρι, και απογοητεύεται όταν πέφτει σε έναν υπόνομο. Καθώς προσπαθεί να το φτάσει βλέπει έναν κλόουν μέσα στον υπόνομο, ο οποίος αυτοαποκαλείται ως Πένιγουαιζ ο Κλόουν. Ο κλόουν προσελκύει τον Τζόρτζι να έρθει πιο κοντά και στη συνέχεια δαγκώνει και κόβει το χέρι του, ενώ τον τραβάει μέσα στον υπόνομο.

Η Σιωπή των Αμνών
H νεαρή μαθητευόμενη πράκτορας του FBI Clarice Starling (Τζόντι Φόστερ) θα επισκεφθεί τον χρόνια έγκλειστο ιδιοφυή καννίβαλο, ψυχίατρο Hannibal Lecter (Άντονυ Χόπκινς) με σκοπό να του αποσπάσει πληροφορίες σχετικά με κάποιον κατ' εξακολούθηση δολοφόνο (Τεντ Λεβίνι), ο οποίος έχει απαγάγει την κόρη (Μπρουκ Σμιθ) μιας γερουσιαστού. Για να αποσπάσει, όμως, τις πληροφορίες που θέλει, θα πρέπει να του ανοίξει τις πύλες της ψυχής της και να του μιλήσει για τη χειρότερη ανάμνηση των παιδικών της χρόνων.

Split
Τρεις νεαρές φίλες απάγονται από έναν μυστηριώδη άντρα και φυλακίζονται σε ένα δωμάτιο. Προσπαθώντας να καταλάβουν τις προθέσεις του, διαπιστώνουν πως έχουν να κάνουν με κάποιον που πάσχει από σοβαρή διαταραχή πολλαπλής προσωπικότητας.